Haber

İsrail’de ABD’nin gizli askeri üssü olduğu iddiası

ABD’nin, varlığını inkar ettiği “İran’dan gelebilecek tehlikelere karşı” İsrail’de gizli bir askeri üssünün olduğu iddia edildi.

ABD’li internet sitesi The Intercept’in haberinde, ABD Savunma Bakanlığı’nın İsrail’in güneyindeki Negev Çölü’ndeki Har Keren Dağı’nın tepesinde bulunan “gizli üs inşaatına sessizce devam ettiği” belirtildi.

Haberde, Gazze’ye 32 kilometre uzaklıkta, Negev Çölü’nde bulunan “Site 512” kod adlı ABD üssünün, İsrail’e yönelik olası füze saldırılarını izleyen bir radar tesisi olduğu belirtildi.

Ancak “Site 512″nin, “bin kilometreden fazla uzaktaki İran’a odaklandığı” için 7 Ekim’de İsrail’e fırlatılan binlerce Hamas roketinden hiçbirini tespit edemediği vurgulandı.

Haberde, ABD yönetiminin “Hamas’a karşı savaşta İsrail’e asker gönderme planının bulunmadığı” açıklamasına yanıt olarak, İsrail’de halihazırda gizli bir ABD askeri varlığının bulunduğuna işaret edildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın, İsrail’de “yaşam destek alanı” inşası için 2 Ağustos’ta imzalanan 35,8 milyon dolarlık sözleşmede dolaylı olarak bu üsse atıfta bulunduğu bildirildi.

Pentagon’un, kayıtlarında bu projeyi “dünyadaki gizli projelerden biri” olarak tanımlayarak gerçek amacını gizlemeye çalıştığına dikkat çekildi.

The Intercept tarafından incelenen bütçe belgelerinin bu projenin Site 512’nin bir bölümü olduğunu ortaya çıkardığı vurgulandı.

Haberde, Pentagon’un konuyla ilgili “yorum talebine” yanıt vermediği belirtilirken, ABD’nin 2017 yılında iki ülkenin İsrail’de üs açması vesilesiyle İsrail’deki askeri varlığını nadiren kabul ettiği belirtildi. bir gün sonra bunu yalanladı ve bu bölgenin İsrail üssünde olduğunu söyledi. Buranın yalnızca çalışan ABD askerleri için “yaşayan bir tesis” olduğunu açıkladığı kaydedildi.

haberesenler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu