Haber

Lüksemburg Başbakanı Gazze’deki çatışmalara insani bir duraklama çağrısında bulundu

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, İsrail’in bombaladığı Gazze’de kadın ve çocukların hayatını kaybettiğini, bir an önce ateşkes sağlanması ya da çatışmalara insani açıdan son verilmesi gerektiğini söyledi.

Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Tepesi toplantısına girerken gazetecilere açıklamalarda bulunan Bettel, İsrail-Filistin sorununu anlatırken çatışmaların durdurulmasının önemine dikkat çekti.

AB’nin insani duraklama davetine ilişkin üye ülkeler arasında metin üzerinde yapılan tartışmaların hiçbir değerinin olmadığını vurgulayan Bettel, bu tür tartışmaların dikkatleri bölgedeki sivillerin acılarından uzaklaştırdığını ifade ederek, “Nasıl davrandığımız umurumda değil. Ateşkesi ya da çatışmalarda insani bir duraklamayı sağlayacak tüm girişimleri dikkate almalıyız. Önemli olan şu: “Her gün savaşla ilgisi olmayan insanlar ölüyor, çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor.” söz konusu.

AB Başkanlar Zirvesi’nde, İsrail-Filistin çatışmasına “insani duraklama veya duraklamalar” daveti, bu davetin hangi metinde yapılacağı gibi konularda zirve başlayana kadar görüşmelerin devam ettiği belirtildi. metnin dili.

Liderlerin zirvede bu müzakerelere son verip AB’nin ortak duruşunu belirlemesi bekleniyor.

Bazı AB ülkelerinin “insani duraklama” tabirine karşı çıktığı, bazılarının uzun sayılabilecek “aralar” yerine kısa “molalar” çağrısı yapılmasını istediği, bazılarının ise böyle bir aranın “Hamas’a özgürlük getireceği” iddiasıyla buna karşı çıktığı belirtildi. iyileşme fırsatı”.

atkaracalarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu